S párkím za krkem-Lea

p1010219.jpg

 

 

 

Vím, že název S párkím za krkem   zní dost podivně, ale já mám takovou svou představu, že párkí je vlastně ošklivý, zlý troll, který mi sedí za krke a práská bičem. Každé prásknutí je nějaká , jím vymyšlená , nesnáz, bolest, ztráta atd. Upřímně ho nenávidím a vzdoruju mu jak umím nejlépe a nakolik mi stačí síly. Momentálně jsem poněkud v útlumu a ten prevít si jásá, ale jen co se trochu zvetím, dám mu co proto – pokud se mi to bude dařit.
On se vlastně pokoušel se mnou koketovat dost dávno, jenže mé potíže nikomu nic neříkaly a kromě toho, že pnutí a praskáni v kloubech a mé noční bdění a kroucení rukama a nohama označili za revma a píchali mi Interfan a Paragen, to ostatní – závratě a neschopnost přejít kladinu, nebo i jen obrácenou lavičku, považovali za simulantství. Inu, bylo mi 15 let.
Po maturitě, na povinném sportovně zaměřeném kurzu, kde jsme si my, kteří jsme ho neměli, museli udělat TOZ, jsem se po skoku do vody málem utopila. Nešlo mi najednou plavat prsa. Zachránila jsem se čubou, kde pohyb rukou a nohou je stejný a plavu tak dodnes, protože jinak rukama a jinak nohama neumím. Takže nemám šicí stroj, byl by mi k ničemu, netančím na předem danou a naučenou choreografii, zvládám jen improvizace atd,atd. To označili jako špatnou nervosvalovou koordinaci a po příčině se nepátralo.
Závratě pokračovaly, ale nic dalšího jsem nepozorovala, na to,co bylo, jsem si zvykla.
Když mi už ve zralém věku  začal třes rukou a nohou, pocítila jsem , že je zle a přesně jsem věděla o co jde. Nicméně jsem to sama sobě vymlouvala, pokud si někdo mých rukou všiml, říkala jsem se smíchem:”No jo, stařeckej tremor. Trochu brzy, ale co naděláš?” Jenže úzkostné vědomí mě donutilo číst co ten párkí vlastně je a co všecko mi udělá. Bylo to čtení neradostné a nakonec jsem přece jen odhodlaně zašla na neurologii pro ortel.Nebyl to šok, jen bezbřehý smutek a vědomí, že všecko končí, že jsem vyřazená a k ničemu. To bylo údobí zalézání do ulity a nechuti ke zdravým lidem , kteří mi najednou připadali bezcitní, hluční, hloupí a nevím co všechno. Taky sobečtí.
Zachránil mě klub.Přijali mě všichni moc hezky a já začala mít pocit, že  konečně nejsem sama , že mám kolem sebe spoustu báječných, blízkých lidí a spokojeně jsem se ponořila do práce pro klub.
Co pro mne znamenala koupě počítače, vebové stránky společnosti a klubu a jak moc mi pomohly Kaldochovy texty, o tom jsem hovořila v Pardubicích a nechci se opakovat.Ostatně poetické úterky už nějak skomírají na nedostatek posluchačů, poezie není pro většinu lidí , kromě autorů, IN, to bycom museli dělat detektivky , nebo drby o  známých lidech a na to nemám. Začínam znovu zalézat do ulity, unavená, usnu leda vedne na dvacet minut a to je moc málo.
Padám víc než jindy a dostavila se stará známá – brečlavá depka. Pokud se mi nepodaří zajistit si činnost, která mi aspoň trochu nahradí divadlo, asi to se mnou párkí začne mít lehké, ale věřím, že mě něco napadne a budu bojovat dál. V době, kdy jsem z polit. dův. měla zákaz činnosti , jsem si vymyslela motto:Když je nejhůř, divadlo se vynoří. Vždycky to tak bylo a vždycky pro mne znamenala možnost tvůrčí činnosti úplně nejvíc .
Tak mi držte palce, ať můžu hrát a režírovat a tančit , prostě žít, i kyž jen jako amatér, ale žít. Není nikdo kdo by se připojil a chtěl dělat totéž ve spolupráci se mnou.Ta osamocenost a pro nedostatek spoluherců i nemožnost naplnění je to nejhorší, co mě mohlo potkat. Je to potřetí. Prvně, když mi zakázali činnost, to ale vždycky někdo zariskoval a já si j.h. přece zahrála, podruhé mi podrazil nohy parkí, ale možnost dělat poetická odpoledne a využít těch pet semestrů uměleckého přednesu, mě zachránila  a pomohla mi  překonat krizi, teď mě poráží nezájem a nedostatek lidí. Vím, že zas něco bude, že něco vymyslím, někoho potkám, kdo něco zajímavého z oboru dělá a přibere mě k tomu, ale už aby to bylo. Ztrácím síly a jsem daun, jak jsem ještě nebyla. Thálie, pomoz!!   
                                                                                                                 Lea

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejňována. Required fields are marked *

*

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich