Příběh paní Sylvie Farové: Parkinsonici Táborska na výstavě Každý svého zdraví strůjcem

Příběh paní Sylvie Farové: Parkinsonici Táborska na výstavě Každý svého zdraví strůjcem

Ve dnech  3. a 4. října byla v Táboře na náměstí TGM  k vidění putovní výstava Ligy proti rakovině nazvaná KAŽDÝ SVÉHO ZDRAVÍ STRŮJCEM – byla zaměřena na prevenci této nemoci a to „vesele i vážně.“

Nechť mi autoři tohoto  „výroku“ prominou , jsem parkinsonik  a neměla jsem ani nemám možnost  být strůjcem svého zdraví…  Tato nemoc je také dědičná, což se u mně plně potvrdilo. Pamatuji na babičku, která při naší návštěvě vždy jen seděla a při  zvedání hrnku s kávou, kterou uvařila snacha, se jí nepodařilo zakrýt třes. Tehdy jsem to nevnímala jako nemoc, ale totéž postihlo i otce.

Kromě této expozice zde měly stánky i další organizace a také  Parkinsonici  Táborska.  Na nástěnku   jsem umístila letáčky vydané Společností   Parkinson  Praha, doplněné o kontakty na naši nedávno založenou pobočku a návštěvníky jsem byla často pochválena. Za  další tiskoviny na nástěnce i za knižní vybavení, moc mi toho nezůstalo  a to je dobře.

Budu vám vyprávět příběh jednoho návštěvníka,jehož chování nemohli ostatní pochopit, ani nevěděli, jak na něj reagovat. Přistoupil k našemu stánku mladší muž a zaujaly ho  knihy o Parkinsonově nemoci. Na moji otázku, zda ho také trápí Mr.Parkinson neodpověděl, ale vzal si tři různé knihy z mé krabice. Nabídla jsem mu tedy letáček s kontaktem…. chvíli jej držel v ruce, ale pak mi ho vrátil a s nesouhlasným zavrtěním hlavy se vzdálil.Teprve po chvíli se mne sousedi  ve stánku zeptali: co to mělo znamenat ? Víte, já mu rozumím, možná má (stejně jako já) problémy s řečí a stydí se za to. Ano, také mi trvalo delší čas přehlížet nechápavé  pohledy lidí, kteří mi  nerozuměli…. Jsem moc zvědavá  kolik z těch lidí, kteří si letáček s kontaktem vzali, ozvou. Dostanete odvahu?

Naše MOTTO , které zaznělo na prvním setkání  PARKINSONIKŮ TÁBORSKA:  „PŘIJĎTE, AŤ JE NÁS VÍC, NEBUDEME SE BÁT PARKINSONA NIC !

zapsala: Sylvie Farová,  Parkinsonici Táborska

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejňována. Required fields are marked *

*